Život na granici je opasan i tvrd, izađi i bori se u ovom gradu nema mjesta za jednog od nas… Riječi kultne pjesme “Haustora” zvučale su više nego simbolično na koncertu koji je, usred šume, nedaleko od vrela Une održao frontmen ove eks ju grupe, Darko Rundek.
Rundek je jedan od brojnih rokera, umjetnika, političara i drugih javnih ličnosti, koji su podržali protest građana iz 3 države, protiv izgradnje male hidroelektrane na izvoru Une, jedne od najljepših rijeka Balkana.
Kako se ne bi narušio mirni prirodni ambijent koncert je bio “unplugged”, dakle bez velike buke i električnih gitara i bubnjeva, ali veteran Rundek je pokazao da se i na taj način publika može doslovno dići na noge.
Iako je u toku “primirje”, koje su sa graditeljima elektrane na temelju “džentlmenskog sporazuma” sklopili aktivisti, zaštitnici Une, i večeras se, kao i prethodnih nekoliko dana, u selu Donja Suvaja kod Srba, gdje izvire Una, okupio veliki broj građana iz Hrvatske, BiH i Srbije.
Uz Rundekov koncert održano je i književno veče na otvorenom, sa porukom “Ne damo ni kap Une” i “Zaustavite zločin na vrelu Une”. Nakon toga je u Srbu prikazan film “Plavo srce”, koji svjedoči o odbrani rijeka Balkana. Poseban segment u filmu je posvećen odbrani rijeke Kruščice, koju su svojim tijelima žene mještanke spasile od graditelje male elektrane.
Rijeka Una većim dijelom toka teče kroz BiH ili na granici BiH i Hrvatske. Ipak, i izvor rijeke i njeno ušće nalazi se na teritoriji Hrvatske.
Početak kontroverzne izgradnje male elektrane nadomak izvora, nije prvi atak Hrvatske na Unu.
Hrvatska uopšte nije konsultovala BiH, kada su izdavali dozvole za izgradnju elektrane na izvoru, zbog čega građani danima protestuju.
Na isti način je Hrvatska postupila i kada je u donjem toku Une, u neposrednoj blizini Novog Grada u Republici Srpskoj, bez saglasnosti BiH, najavila izgradnju odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.
Uz rijeku Unu, pogotovo u njenom gornjem i na izvoru, kao i u donjem toku, živi uglavnom srpsko stanovništvo.
Većina stanovnika koja živi na obalama Une se bavi turizmom, ili su im djelatnosti vezane za turizam dodatni izvor prihoda.
Una je dio zaštićenog područja Natura 2000, njena voda je u gornjem toku toliko čista da je pitka, a u rijeci i oko nje obitavaju stotine životinjskih i biljnih vrsta.
Sve što prati izgradnju male elektrane na vrelu Une je krajnje kontroverzno, a o tome je ranije pisala Srpskainfo.
Investitor i izvođač radova su, kako se sumnja, fiktivne firme, prijavljene na adresi jedne mještanke, koja tvrdi da za njih nikad nije čula.
Čak je i snaga planirane elektrane minorna i mogla bi strujom napajati samo jedno prosječno domaćinstvo, pa u ovom slučaju nije u pitanju ni bog zna kakav profit.
srpskainfo.com