Nisam ni udata niti majka, ali znam sta bih sutra željela u takvoj situaciji. Biti zaposlena i ostvariti sva prava koja pruža porodiljsko odsustvo ili se zadovoljiti sa samo 405,00 KM materinskog dodatka?
Da li ijedna mlada žena, majka, može reći da je to dovoljno i za šta?
Šta uopšte znači riječ dodatak u našem jeziku? Znači sljedeće: dopuna, prilog, upotpunjenje,…ono što nešto povezuje, ono čime se nešto povezuje, osoba ili činjenica koja nešto povezuje, stanje vezanosti, povezanosti… Kakav bi to onda bio materinski dodatak, dopuna čemu, šta upotpunjuje? Godinu dana majka dobija te pare za dijete i šta onda? Sa povećanjem uzrasta djeteta, rastu i njegove potrebe, okolnosti se mijenjaju, te je roditelj u obavezi da djetetu obezbijedi normalne uslove za rast i razvoj. Ako roditelji nisu zaposleni, ako majka ne radi, da li će ona njemu moći da obezbijedi normalno odrastanje? Da li je Zakonom o dječijoj zaštiti Republike Srpske iz 2017. godine i određivanjem isplate materinskog dodatka u ovom iznosu nešto korisno za ostanak mladih i za rast nataliteta učinjeno?
Ustav Republike Srpske u članu 39. kaže da svako ima pravo na rad i slobodu rada, te član 40. da omladina, žene i invalidi imaju posebnu zaštitu.
Zakon o radu Republike Srpske (“Sl. glasnik RS”, broj 01/16,66/18) govori sljedeće u svojim odredbama. U članu 12. st. 2 kaže da žena radnik ima pravo na posebnu zaštitu za vrijeme trudnoće i nakon porođaja. U glavi VII, koja govori o zaštiti radnika, u članovima od 105-114. detaljno je opisana posebna zaštita žena i materinstva. Govoreći o ovoj temi, clan 112.st.1, kaže:
“Za vrijeme korišćenja porodiljskog odsustva žena ima pravo na naknadu plate u visini prosječne plate koju je ostvarila u toku posljednjih 12 mjeseci prije počinjanja porodiljskog odsustva”.
U Republici Srpskoj ovo pravo je regulisano Zakonom o dječijoj zaštiti dok je u Federaciji regulisan kantonalnim propisima. U Federaciji Bosne i Hercegovine visina materinskog dodatka je različita u svakom kantonu i kreće se od 100 KM do 495 KM.
A ako žena nije zaposlena, šta će da dobije? Samo 405,00 KM u Republici Srpskoj ili u Federaciji iznos od 100 do 495 KM? Da li ijedna visoko obrazovana žena treba da se zadovolji sa iznosom od 405,00 KM, ako bi s obzirom na njeno zanimanje, ulaganje u obrazovanje trebala da ima minimalno 1.000,00-1.500,00 KM?
S obzirom da je BiH sui generis država, trebala bi da pronađe i takva rješenja za problem u istoj, a ne da se pokušava ugledati na neke razvijene zemlje i njihova rješenja, ako to kod nas ne bi imalo efekta i ako se time ništa ne bi promijenilo. Ako što više žena u ovoj državi bude zaposleno, više njih će se odlučiti da osnuje višečlane porodice, a ako im samo date materinski dodatak, da li će isto razmišljati?
Piše: Natalija Bilbija, dipl. pravnica iz Gradiške