Piše: Dženita Mulahmetović za EU Resurs
Sve je počelo jednom običnom posjetom grupe studenata gradovima istočne Bosne. Uz prisustvo i pomoć dvojice profesora historije kroz put smo upoznali neke značajne krajeve naše domovine i njihovu prošlost. A onda…
A onda… sa pristankom svih prisutnih odlučili smo da u jednom malom mjestu pauzu iskoristimo posjetom naših najmlađih nosioca budućnosti lijepe Bosne i Hercegovine. Svratili smo u Edukativni centar Nova Kasaba. Tamo su nas prisutni sa radošću i vrlo lijepo dočekali, te jedan čitav čas odvojili samo za nas. Prvenstveno u razgovoru sa djecom, a onda i sa učiteljima saznali smo da je glavni problem sa kojim se oni susreću nedostatak biblioteke u Edukativnom centru unatoč velikoj ljubavi mališana za čitanjem. S obzirom na to da je među nama bilo i članova Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu obećali smo im da ćemo pokrenuti akciju da se riješi taj problem i dati sve od sebe da mali genijalci budu u prilici da svoje znanje proširuju i obogaćuju kroz nova štiva. Nastavili smo put, ali sa mislima smo, zasigurno, ostali tamo.
Dan nakon povratka u Sarajevo sastali smo se kao grupa omladinaca koja želi pokrenuti akciju pod nazivom „Akcija prikupljanja knjiga za povratničku djecu istočne Bosne“. Za par dana smo uspjeli dobiti dozvolu za postavljanje štanda ispred BBI centra. Po gradu smo izlijepili plakate u vezi pokrenute akcije i na taj način obavijestili i zamoliti građane da dadnu svoj doprinos. Biti optimističan je jako važno, ali ujedno nekad i jako teško u životu. Ni sama ne znam kako smo se tada osjećali, no odziv koji je već od drugog dana bio zadivljujući jako nas je obradovao i ohrabrio. Akcija je trajala sedam dana, od 21. do 27. aprila 2018. godine. Zadnji dan smo postavili još jedan štand kod katedrale Srca Isusova na Baščaršiji. Građani su vrlo rado prilazili da vide o čemu je riječ. Imajući u vidu da se na štandu nalazila i kutija za novac od kojeg smo, također, kupili potrebne knjige, građani su ostavljali i svoj novčani prilog. Osjećaj, kada vidite djevojčicu od pet-šest godina kako sa majkom donosi svoje knjige do starca koji je već u sedmoj deceniji svog života, kako u cekeru donosi mali dio svoje kućne biblioteke i traži od nas kontakt broj da dođemo poslije po još, zaista je neopisiv. U sklopu akcije imali smo i jednog volontera koji je sa svojim vozilom odlazio po knjige na adrese koje su nam građani ostavljali.
Za sedam dana smo uspjeli prikupiti oko 5 000 knjiga. Za ovu cifru su najviše zaslužni građani Sarajeva, kao i mali broj biblioteka i udruženja koji su se odazvali našem pozivu. Ono što nam je pomoglo da građane dodatno informišemo je i posjeta jedne televizijske kuće koji su uradili prilog o nama i emitovali ga u svojim vijestima. Jedinstvo jedne male grupe studenata, a posebno građana Sarajeva pomoglo je djeci istočne Bosne da dobiju svoju malu biblioteku i nova štiva za čitanje.
Nakon završetka akcije 23. juna 2018. godine koordinatori iste su odvukli oko 3 000 knjiga u Edukativni centar Nova Kasaba i obradovali mališane, njihove roditelje, kao i učitelje. Jedan dio knjiga su smjestili u Centar, a drugi dio uz dogovor sviju prisutnih poklonili tzv. „Pokretnoj biblioteci“ koja prema riječima predsjednika udruženja „Prosvjetitelj“ u Srebrenici, egzistira više od osam godina i surađuje sa dvadeset i sedam škola na području srednjeg Podrinja. Preostale knjige u Sarajevu smo nakon dodatnog razvrstavanja jednim dijelom morali odvući na reciklažu jer su bile nevažeće, neupotrebljive ili većim dijelom oštećene, dok smo drugi dio knjiga poslali u jednu od osnovih škola u Maglaju.
Mi smo uz naše građane obradovali i pomogli djecu istočne Bosne, šta je ono što ćete vi pokrenuti i uraditi za dobrobit naše domovine? Riješiti problem svoje zajednice ili se priključiti rješavanju problema druge zajednice rezultira isto, jedan problem manje.
Pokrenite se, usudite se, budite korisni!