Institucija Ombudsmana za djecu Republike Srpske predložila je Okružnom sudu u Bijeljini da u cilju zaštite djece žrtava u krivičnom postupku preduzme sve neophodne mjere da bi bilo obezbijeđeno efikasno vođenje postupka u skladu sa zakonom i rokovima, prvenstveno vodeći računa o ostvarivanju i zaštiti najboljeg interesa djeteta.
Nakon saopštenja Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina, u kojem se navodi da protiv lica koje je optuženo za krivično djelo obljuba nad djetetom mlađim od 15 godina ni gotovo dvije godine od pokretanja postupka nije donesena prvostepena odluka, zbog čega postoji mogućnost da optuženi bude pušten na slobodu, ali i nakon zaprimljene prijave roditelja maloljetnog djeteta, Ombudsman je od nadležnog suda zatražio informaciju o toku ovog postupka, ukazujući na činjenicu neophodnosti uvažavanja najboljeg interesa djeteta i na hitnost u postupcima koji se tiču djece.
Iz Institucije Ombudsmana za djecu navode da domaće zakonodavstvo, između ostalog, propisuje da je krivični postupak koji se odnosi na djela kojima su oštećena djeca hitan, te da je sud dužan da postupak sprovede bez odugovlačenja, kao i da onemogući zloupotrebu prava koja pripadaju licima koja učestvuju u postupku.
U saopštenju Ombudsmana se navodi da su gotovo sva djeca koja se nađu u situaciji da budu dio sudskog postupka, to iskustvo doživljavaju kao izvor straha, uznemirenosti, nelagode ali i sekundarne viktimizacije, što naročito dolazi do izražaja kada je riječ o djeci žrtvama.
-U tom kontekstu treba da se zapitamo da li smo učinili dovoljno da zaštitimo to dijete kao i druge potencijalne žrtve, da li smo mu pružili adekvatnu pomoć i podršku, pokazali da nije samo, da smo tu da ga zaštitimo, da li smo time poslali jasnu poruku i drugim žrtvama da se odvaže i prijave nasilje, a počiniocima da će odgovarati za svoje postupke i da neće proći nekažnjeno – odaje se u saopštenju.
Ombudsman za djecu ističe da je neophodno da pravosudni sistem u potpunosti bude usklađen sa principom najboljeg interesa djeteta, jer ukoliko pravni postupak nije posebno prilagođen djeci, to iskustvo može imati dugoročne štetne posljedice po njihov oporavak, ali i njihov dalji rast i razvoj.
U saopštenju podsjećaju na UN Konvenciju o pravima djeteta, Smjernice Savjeta Evrope o pravosuđu po mjeri djeteta, kao i na Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, a kojima se, između ostalog, pravosuđu nalaže da primjenjuje krivični zakonodavni okvir po mjeri djeteta, tako da su najbolji interesi djeteta od prvenstvenog značaja.
Kao i da sistem pravosuđa po mjeri djeteta mora da garantuje poštovanje i djelotvorno ostvarenje svih dječijih prava na najvišem mogućem nivou, posvećujući dužnu pažnju stepenu zrelosti i razumjevanja djeteta, kao i okolnostima konkretnog slučaja.
-Rukovodeći se najboljim interesima djeteta, pravni stručnjak se može snažno zalagati da se odgađanja u postupku svedu na minimum, da se obezbijedi okruženje u sudnici koje je pogodno za dijete, da se smanji potreba za prekomjernim ispitivanjem tako što će se informacije podijeliti s drugim stručnim licima i slično. Sva djeca koja su uključena u pravosudne procese izložena su riziku da im se nanese šteta. Djeca žrtve i svjedoci krivičnih djela izložena su većem riziku od zastrašivanja, osvete, sekundarne viktmizacije, a u najgorem slučaju mogu biti ugroženi i njihovi životi – naglašava se u saopštenju.
Ombudsman za djecu Republike Srpske podsjeća i da Evropska konvencija o ljudskim pravima državama dozvoljava da pod određenim okolnostima odmjere pravo na pravično suđenje u odnosu na prava žrtava i svjedoka, na primjer u slučajevima seksualnih delikata, naročito kada oni uključuju maloljetnike.
Kako je Srpskainfo objavila, nakon što je seksualno zlostavljao 14-godišnju djevojčicu, kojoj je bio trener, Milenko Tomić, bivši predsjendik Bokserskog saveza RS, za 15 dana izlazi na slobodu.
Ovo se može isčitati iz dramatičnog saopštenja Okružnog tužilaštva Bijeljina, koje je diglo na noge ne samo Semberiju, nego i branioce ljudskih prava i prava djece širom BiH.