Dječaku Ahmedu* iz Ušivka Akelius digitalna platforma za učenje jezika olakšava komunikaciju, učenje i uključivanje u nastavu
Djevojčice i dječaci iz Privremenog prihvatnog centra Ušivak u blizini Sarajeva okupljaju se u kutku za neformalno obrazovanje gdje s nestrpljenjem očekuju početak novog časa Akelius digitalnog kursa jezika, koji uz podršku UNICEF-a realizira organizacija World Vision. Nakon što su se raspremili, brižljivo otpakuju uređaje, pripremaju slušalice i čekaju dalje upute nastavnice engleskog jezika, Elme Šabanović, koja ih upoznaje s temom koju će obrađivati, a danas je tema tačno vrijeme.
“Obzirom na okolnosti u kojima radimo i da djeca dolaze iz različitih socio-ekonomskih, jezičkih i obrazovnih prilika, korištenje Akelius patforme nam pomaže da sve te razlike premostimo na suptilan način koji je prihvatljiv djeci. Sretna sam što mogu koristiti Akelius na svojoj nastavi jer nam je bitno da se djeca osjećaju sigurno i opušteno na času, i da znaju da je u redu pogriješiti”, kaže Elma , dodajući kako Akelius platforma uz kombinaciju sa tradicionalnim podučavanjem stvara prijateljsku i opuštenu atmosferu za djecu. Dodaje da kada je ranije radila u javnoj školi nije imala priliku koristiti Akelius platformu, koja bi joj itekako koristila:
“Drago mi je da se radi na reformi kurikluma, posebno za engleski jezik, i da se Akelius uvodi u naše javne škole zato što nam je digitalna pismenost važna za ishode učenja”.
Muris, kulturni medijator za arapski i perzijski jezik, asistira nastavnici i kaže kako je Akelius osim za učenje jezika, koristan i za početnu komunikaciju s djecom.
“Djeca se ovdje uglavnom ne zadržavaju dugo, govore razne jezike i na početku im dosta pomažem u komunikaciji s nastavnicama, ali već nakon nekoliko dolazaka postaju manje ovisni o mojoj pomoći i počinju samostalno komunicirati pomoću aplikacije.
Djeca u Kutku osim Akelius kursa imaju i razne radionice, dolaze da se pripreme za školu, dobiju pomoć oko zadaće ili engleskog i bosanskog jezika koji su im potrebni u školi. Među aktivnijima na času je i Ahmed* koji je došao na kurs prije polaska u Prvu osnovnu školu na Ilidži, gdje pohađa pripremne časove za djecu u pokretu. Ima 12 godina i s roditeljima je nedavno došao u BiH odakle planiraju dalje. Kurs u Ušivku je završen, Ahmed stvari pakuje u plavi “UNICEF” ruksak i organiziranim prijevozom ide u školu.
“Lijepo mi je na kursu i u školi. Mnogo toga sam već naučio, volim raditi s tabletom i zabavno je”, kaže Ahmed, dodajući kako bi volio živjeti u Kanadi, a kada poraste volio bi biti inžinjer ili fudbaler. Uz priču o fudbalu neizbježna je i priča o omiljenom fudbaleru, a to je, kaže Ahmed, u svakom slučaju Ronaldo. Pitamo ga poznaje li neke od bosanskih fudbalera:
– Ne znam nijednog!
– A, Džeko?
– Edin Džeko! Fenerbahce!, sjeti se da ipak poznaje Ambasadora UNICEF-a u BiH.
Na času u Prvoj osnovnoj školi koji pohađa grupa dječaka različitih uzrasta je živo, a Ahmed je i tu među aktivnijima.
© UNICEF/Panjeta
“Ahmed je moj glavni asistent!”, kaže Nermina Memić, nastavnica u pripremnoj nastavi za djecu u pokretu, koja u radu također koristi Akelius program:
“Osim što je odlično sredstvo u nastavi, Akelius nam je i most komunikacije, s obzirom da djeca koja dođu govore različite jezike i na početku se uglavnom ne razumijemo. Stepen znanja im je različit, Ahmed je na primjer išao u školu do osmog razreda osnovne, ali ovdje trenutno imamo dva dječaka od 13 i 15 godina kojima je ovo prvi put da uopšte pohađaju neki vid nastave”.
Akelius program trenutno se provodi u dva privremena prihvatna centra – Ušivak i Borići i u više škola u Unsko-sanskom i Kantonu Sarajevo, među kojima je i Prva osnovna škola Ilidža.
“Jako sam sretna što smo dobili priliku da koristimo Akelius i zaista uživamo radeći na ovoj platformi. Prošle godine Akelius sam koristila u radu sa učenicama i učenicima četvrtog razreda kao vannastavnu aktivnost, a ove godine radim sa devetim razredima, i vidite koliko su i oni sretni i zadovoljni, uživaju u takvom radu i lako uče nove stvari”, kaže Bogdanka Dubak, nastavnica engleskog jezika u Prvoj osnovnoj školi Ilidža, čijem interaktivnom času prisustvujemo.
Tema časa su “Lude 20 godine”, djeca kroz fotografije, asocijacije i kvizove uz upotrebu Akelius aplikacije na tabletima,odgovaraju na pitanja i razgovaraju o muzici, kulturi i poznatim ličnostima koje su obilježile taj period, a na kraju su svi skupa zaplesali i charleston.
“Sviđa mi se ovakav način rada uz upotrebu digitalnih tehnologija. Mnogo je modernije, učimo brže i lakše. Mislim da bi se ovakav način rada trebao koristiti češće i u nekim drugim predmetima, sigurno bi bilo mnogo interesantnije”, kaže nam nakon časa Džan, učenik devetog razreda.
Akelius program u radu na sekciji engleskog jezika za četvrte razrede koristi i nastavnica engleskog jezika Elma Drpljanin. Kaže da se djeca raduju svakoj srijedi, te iako sekcija nije obavezna skoro da nema izostanaka – uvijek su na sekciji u punom sastavu!
“Rado dolaze, jedva čekaju da izvade tablete i da radimo. Nastavni proces je mnogo lakši, Akelius trenutno koristimo u nekoliko razreda, ali se trudimo polako ga proširiti na ostatak škole jer se pokazao kao odličan i nešto što djeci pomaže da uče na zabavan i njima prihvatljiv način”, kaže učiteljica Emina dok djeca u grupama obavljaju razne zadatke kroz tri kutka: “Teacher-led Station” , “Offline Station” i “Online Station” u kojem rade s tabletima na Akelius aplikaciji.
“Sviđa nam se rad s Akeliusom, zabavno je! Voljeli bismo da ima još igrica uz koje možemo učiti. Bilo bi dobro da s tabletima možemo raditi matematiku i druge predmete!”, pod dojmovima su Ferhad, Asja, Almedin, Tarik, Džan i Emina koji su upravo završili s dijelom časa u “Online Station”.
Spomenutim časovima i radionicama prisustvovale su i zamjenica direktorice UNICEF-a Švedske za partnerstva i filantropiju Annika Bränning i projektna menadžerica za Akelius u UNICEF-u Švedske Laetitia Antonowicz tokom nedavne posjete Privremenom prihvatnom centru Ušivak i Prvoj osnovnoj školi Ilidža.
© UNICEF/Panjeta
“Sve što sam vidjela tokom posjete bilo je impresivno, i ono što je vrlo jasno jeste da je dobra škola mnogo više od same edukacije. Radi se o tome da djeca treba da imaju sigurno mjesto gdje se mogu smijati i graditi samopouzdanje. Zadovoljstvo mi je vidjeti da se Akelius platforma upotrebljava u školi i u privremenom prihvatnom centru, i da je vrlo dobro implementirana”, kaže Annika Bränning, dok Laetitia Antonowicz kaže kakojoj je bilo zanimljivo kako se se Akelius program na različite načine, ali jednako uspješno provodi u školi i prihvatnom centru:
“U prihvatnom centru upotreba Akeliusa djeci omogućava da imaju jednaku priliku za edukaciju kao i sva djeca, i zaista djeci omogućava da budu djeca. Borave u poticajnom obrazovnom okruženju i idu u školu, što je posebno važno za neke od njih koji ranije nisu imali tu priliku. S druge strane, u školi Akelius nastavnicima omogućava da obogate nastavu i materijal koji koriste na času, a učenicima omogućava uključivanje u različite aktivnosti. Posebno me dojmio tečan izgovor engleskog jezika kod djece, čak i kod mlađih iz četvrtog razreda, što je s jedne strane rezultat kvalitetnog podučavanja, ali s druge i rezultat upotrebe Akelius platforme gdje djeca mogu čuti tačan izgovor i potom ga ponoviti”.
UNICEF je s provođenjem kursa Akelius Digital Language počeo u julu 2020. u pet privremenih prihvatnih centara. Kroz kurs do sada je prošlo oko 4.500 djece izbjeglica i migranata i skoro 4000 djece iz osam lokalnih škola na koje se program proširio 2021. Zasnovan je na digitalnoj tehnologiji, a uključuje djecu u korisničke, interaktivne lekcije putem kompjutera i tableta.
Do sada je više od 250 nastavnica i nastavnika, asistentica i asistenata te kulturnih medijatorica i medijatora obučeno za rad na programu, a planirano je da ih do 2025. bude obučeno ukupno 350. Od početka provedbe programa nabavljeno je oko 300 tableta sa slušalicama, što je uveliko olakšalo proces učenja uz povećan interes za učenje jezika ne samo kod djece, nego i njihovih roditelja.
UNICEF se početkom 2023. godine priključio Akelius Inicijativi ubrzanja kvaliteta s ciljem unapređivanja digitalnog okruženja i povezanosti, te obuke nastavnica i nastavnika što će biti jedan od prioriteta za 2024. Cilj je da svi nastavnici i nastavnice engleskog i njemačkog jezika u Kantonu Sarajevo osposobljeni za upotrebu Akelius programa koji će se nastaviti provoditi u osam škola u dva kantona, koje će podijeliti najbolje prakse s ostalim školama i postati model za integraciju Akelius digitalnog jezičkog kursa u nastavni plan.
*Imena su promijenjena u svrhu zaštite identiteta aktera