Povećanje pokrivenosti imunizacijom djece u Romskim i drugim zajednicama u Bosni i Hercegovini sa niskom stopom imunizacije
Imunizacija se pokazala kao jedna od najuspješnijih i najisplativijih javnozdravstvenih intervencija. Svake godine spašava milione života. U Bosni i Hercegovini (BiH), usluge redovne imunizacije djece su obavezne i besplatne. Međutim, posljednjih godina program imunizacije doživljava opadajući trend.
Većina zemalja iskusila je pad u stopi pokrivenosti vakcinacijom djece, brisanje decenija napretka, a kampanje vakcinacije koje spašavaju živote su odgođene, stavljajući milione djece u opasnost od bolesti kao što su boginje ili dječja paraliza.
Trenutno se programi imunizacije u zemlji suočavaju sa brojnim i sve većim izazovima, uključujući:
- Nizak nivo povjerenja u imunizaciju i sigurnost vakcina, uključujući dezinformacije
- Niska zdravstvena pismenost
- Aktivnosti informisanja, edukacije i komunikacije o imunizaciji
- Nedostatak ciljanih intervencija za povećanje vakcinacije, posebno za Rome i ostalo teško dostupno stanovništvo
Za rješavanje ovih višestrukih izazova potreban je multisektorski pristup, uključujući rad sa pogođenom populacijom kroz angažman zajednice.
UNICEF BiH poziva iskusne organizacije civilnog društva (OCD) koje rade sa nedovoljno pokrivenim zajednicama i/ili zajednicama sa niskim obuhvatom vakcinacije – Romi, vjerske zajednice, novopečeni roditelji i trudnice i druge grupe najugroženije djece i porodica.
Trajanje: februar – septembar 2023
Očekivane aktivnosti i rezultati
Opšti cilj je podržati napore zemlje da smanji teret izbijanja bolesti koje se mogu spriječiti vakcinama, smanjiti nultu pokrivenost, osiguravajući visok nivo povjerenja u vakcine, prihvaćenost i potražnju među ciljnim populacijama za imunizacijom djece.
Primarni cilj ove inicijative je razviti i implementirati plan /strategiju promocije imunizacije i angažmana u zajednicama u Bosni i Hercegovini, olakšavajući jednak pristup uslugama imunizacije i unapređenju znanja i prihvatanja vakcina, što će dovesti do veće potražnje, poboljšanja obuhvata djece vakcinacijom i cjelokupnog poboljšanja zdravstvene zaštite.
Za postizanje ovog cilja potrebno je primijeniti jednu ili više od sljedećih aktivnosti:
1. Unaprijeđeno znanje o zdravlju zajednice: Razviti i implementirati intervencije za jačanje razumijevanja kritične uloge imunizacije u prevenciji zaraznih bolesti i cjelokupnoj promociji zdravlja, sa posebnim naglaskom na svijest u zajednicama u kojima se nedovoljno pruža usluga o važnosti i sveobuhvatnim prednostima vakcinacije.
2. Sastanci u sklopu angažmana u zajednicama: Organizacija i provođenje sastanka za angažovanje zajednice na lokalnom nivou sa ključnim uticajnim osobama, predstavnicima centara primarne zdravstvene zaštite, liderima javnog mnjenja stanovništva i poznatim ličnostima kako bi se informisali i prevazišli neodlučnost i odbijanje vakcina. Održavanje stalne komunikacije sa zajednicom i osiguravanje mehanizama povratnih informacija koji će dovesti do boljeg razumijevanja specifičnih potreba zajednice i zabrinutosti u vezi sa vakcinacijom i pružiti odgovarajuću podršku u rješavanju tih problema.
3. Omogućen plan terenskih usluga: Stvoriti partnerstvo sa lokalnim centrom (ima) primarne zdravstvene zaštite koje će dovesti do zajedničkog dizajna i implementacije sveobuhvatnog plana usluga imunizacije na terenu usmjerenog na zajednice koje nemaju dovoljno usluga, sa ciljem da se premosti jaz u dostupnosti usluga imunizacije. Angažman sa zajednicom i lokalnom vladom i lokalnim zdravstvenim vlastima kako bi se osiguralo mjesto za imunizaciju u zajednici i spriječili troškovi imunizacije za korisnike, radeći na dugoročnoj održivosti terenskih aktivnosti i ovih lokacija.
4. Obrazovanje i informisanje: Organizovanje radionica unutar zajednica o važnosti, prednostima i sigurnosti vakcina kako bi se razbili moguće predrasude i dezinformacije.
5. Društvena mobilizacija: Koristeći medijatore u zajednici, provođenje kampanja društvene mobilizacije sa djecom i roditeljima koji posjećuju zdravstvene ustanove ili mjesta za vakcinaciju, osiguravajući društvenu uključenost ovih zajednica, pružajući informacije i ohrabrujući ih da završe vakcinaciju svoje djece.
Ostale informacije
Posebna razmatranja:
- Prednost će imati projektni prijedlozi koji jasno povezuju predložene aktivnosti sa ciljevima projekta, uključujući mjerenje rezultata
- Prednost će imati projektni prijedlozi koji uključuju viziju jačanja održivog sistema u premošćivanju jaza u dostupnosti usluga imunizacije u zajednicama koje imaju malu pokrivenost
Kriteriji:
OCD moraju:
a) biti registrovane u Bosni i Hercegovini
b) ne smiju biti navedene ni na jednoj lista sankcija Vijeća sigurnosti UN-a.
Kriteriji isključenja
Aplikacije koje:
a) nisu dostavljene prije navedenog roka;
b) ne uključuju svu traženu dokumentaciju uredno popunjenu i potpisanu ili nisu u skladu sa specifikacijama navedenim u ovom pozivu;
c) nisu dostavljeni na engleskom jeziku; biće isključeni iz procesa selekcije.
Proces prijave
Zainteresovane OCD-e moraju dostaviti svoje konceptne bilješke putem Partnerskog portala UN-a (UNPP) – https://www.unpartnerportal.org/landing/ . Da bi to uradila, OCD mora biti registrovani korisnik UNPP.
Rok za prijavu: 20. januar 2024