U prvoj sedmici februara, mreže pacijentskih udruženja ”Pravo na lijek FBiH”, ”Pravo na lijek Republika Srpska” i ”Pravo na lijek Brčko distrikt” pridružuju se obilježavanju Globalne sedmice pacijenata. Ova sedmica posvećena je prepoznavanju i naglašavanju ključne uloge pacijenata u stvaranju transparentnog i pravednog zdravstvenog sistema. Kroz brojne izazove, pacijenti postaju ne samo primaoci zdravstvene zaštite, već ključni partneri u stvaranju politika koje direktno utječu na njihov život.
Važno je naglasiti da zdravstveni sistem u Bosni i Hercegovini počiva na entitetima i Brčko distriktu, a jedan od pozitivnih primjera koji se izdvaja jeste pristup Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, koji je postao pokretač inkluzivnog zdravstvenog sistema. Naime, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske prepoznao je ključnu ulogu pacijenata, te ih sistemski uključio u procese donošenja odluka, tako što će pacijenti kroz svoja udruženja imati priliku izraziti mišljenje o lijekovima koji su predmet razmatranja komisije za lijekove. Ovakvo uključivanje pacijenata u donošenje odluka postavlja novi standard u smislu transparentnosti, otvorenosti i uključenosti u proces, te pruža prostor za dijalog, koji omogućava da se čuje glas pacijenata.
Saradnja sa pacijentima predstavlja odličan model saradnje između zdravstvenih autoriteta i pacijenata, te pokazuje posvećenost i spremnost ka otvaranju procesa koji se tiču kreiranja liste lijekova, čime se dodatno jača povjerenje između zdravstvenih institucija i pacijenata.
Isti duh saradnje i uključenosti pokrenut je i u Brčko distriktu. Fond zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta BiH je pripremio izmjene Pravilnika koje će također uključiti pacijente u proces donošenja odluka. Ova inicijativa predstavlja još jedan korak ka stvaranju zdravstvenog sistema koji priznaje vrijednost i doprinos pacijenata u procesima odlučivanja.
Glas pacijenata ima neizmjernu vrijednost u razumijevanju stvarnih izazova sa kojima se suočavaju. Kroz njihove priče i iskustva, zdravstveni sistem postaje adaptabilniji i orijentisan prema stvarnim potrebama zajednice. Uključivanje pacijenata nije samo etički imperativ, već i ključni faktor uspjeha svakog zdravstvenog sistema.
Globalna sedmica priznavanja pacijenata je prilika da zajedno odamo priznanje pacijentima, njihovim pravima i angažmanu. Ovi pozitivni primjeri iz Republike Srpske i Brčko distrikta služe kao nadahnuće da zajedno radimo na stvaranju zdravstvenog sistema koji istinski odražava potrebe pacijenata.
Neka Globalna sedmica pacijenata bude prilika da se duboko zahvalimo svim pacijentima koji kroz svoja udruženja nesebično radom i zalaganjem doprinose pozitivnim promjenama zdravstvenog sistema, što je od izuzetne važnosti za sve građane naše zemlje.
Projekat “Jačanje integriteta u procesu kreiranja listi lijekova u BiH” podržan je od Vlade Švicarske, kompanije Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH, a sprovodi ga Net Consulting d.o.o. Svi tekstovi i nalazi objavljeni na stranici pravonalijek.ba ne održavaju nužno stavove Vlade Švicarske, Roche d.o.o. – Roche Ltd. i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.