Nakon petomjesečnog istraživanja na području Općine Hadžići, TPO Fondacija je 16. oktobra 2024. u prostorijama OŠ 6. mart, prikazala rezultate u publikaciji „Mapiranje stereotipa i predrasuda adolescenata prema ranjivim grupama u društvenoj zajednici“, autorica prof. dr. Zilke Spahić Šiljak i prof. dr. Jasne Kovačević.
Nakon petomjesečnog istraživanja na području Općine Hadžići, TPO Fondacija je 16. oktobra 2024. u prostorijama OŠ 6. mart, prikazala rezultate u publikaciji „Mapiranje stereotipa i predrasuda adolescenata prema ranjivim grupama u društvenoj zajednici“, autorica prof. dr. Zilke Spahić Šiljak i prof. dr. Jasne Kovačević. Istraživanje su proveli članovi i članice projektnog tima: Jasna Kovačević, Mirza Kovačević, Lejla Đelilović i Nejra Džananović.
Kao završna manifestacija u okviru projekta „Lokalne zajednice za socijalnu koheziju“ TPO Fondacija je pored promocije rezultata istraživanja, prezentovala i Priručnik „Korištenje metodologije stripa u jačanju interkulturalnih kompetencija i socijalne inkluzije u nastavi“ autora/ca: Jasna Kovačević, Mirza Kovačević, Lejla Đelilović i Jasmin Šehović.
Završni događaj je bio prilika da se još jednom okupe učesnici/e projekta (nastavno i stručno osoblje OŠ 6. mart, OŠ 9. maj, OŠ Hadžići, OŠ Hilmi ef. Šarić) i diskutuju o saradnji škola sa lokalnom zajednicom na razbijanju stereotipa i predrasuda. Pozdravne riječi je uputio načelnik Općine Hadžići, Eldar Čomor, pomoćnik direktora OŠ 6. mart, Muhamed Čović, a iz ugla nastavnica, osvrt na replikacione treninge jačanja interkulturalnih kompetencija i primjena naučenog u nastavi dala je Aida Kulenović, učiteljica OŠ 6. mart.
Prije diskusije, prikazan je edukativni film „Razbijanje stereotipa jačanjem interkulturalnih kompetencija“ koji će kasnije služiti kao didaktički materijal nastavnom i stručnom osoblju školama učesnicama projekta.
U panel diskusiji učestvovale su članice nastavnog i stručnog osoblja: Aida Kulenović, Lejla Fejzić, Alisa Šehić Fejzić i Merima Turajlić. Panelom je moderirala prof. dr. Jasna Kovačević. Zaključak diskusije je da je neophodno intenzivirati saradnju lokalne zajednice sa školama te da uspjeh inkluzivnih aktivnosti i intervencija ovisi o kvaliteti ove saradnje.
Kao kruna učenja, razmjene iskustva i druženja, učesnicima/ama TOT treninga, direktorica Fondacije, prof. dr. Zilka spahić Šiljak, uručila je certifikate o učešću, a školama učesnicama uručeni su Pečati interkulturalnosti koji predstavljaju unikatnu potvrdu i zahvalu za jačanje interkulturalnih vještina nastavnog i stručnog osoblja kao i učenica i učenika.
Naše aktivnosti podržane su u okviru projekta “Individualne mjere za jačanje kapaciteta za upravljanje migracijskim tokovima u Bosni i Hercegovini” koji finansira Evropska unija, a implementira Međunarodna organizacija za migracije (IOM).