Danas se obilježava Svjetski dan Roma. Međutim, Roma se ne smijemo sjetiti samo osmog aprila, već tokom cijele godine I gledati ih kao ravnopravne članove društva. Ovaj dan se obilježava u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog u Londonu od 8. do 12. aprila 1971. godine. Na tom istorijskom događaju, predstavnici najmnogobrojnije nacionalne manjine okupili su se iz 25 zemalja svijeta, kako bi zajedno donijeli važne odluke i osnovali Uniju Roma. Tada su izabrani romska zastava i službena himna, te je odlučeno da se izmjene svi uvredljivi nazivi njihovog naroda sa riječju Rom što u prevodu sa romskog jezika znači čovjek.
Učinjen je veliki napredak kako bi se Romi ravnopravno uključili u sve sfere bh. društva ali se oni i dalje suočavaju sa kršenjem njihovih socijalnih, ekonomskih, obrazovnih i kulturnih prava.
Na skupu koji je održan u Sarajevu povodom Svjetskog dana Roma, ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić je kazao da Ministarstvo, usvajanjem budžeta, svake godine izdvaja oko dva miliona maraka za tu populaciju u BiH, plus druge humanitarne organizacije i druge fondacije koje osiguravaju novac za njih.
Predsjedavajući Odbora za Rome pri Vijeću ministara BiH Nedžad Jusić istakao je važnost borbe intelektualaca za ljudska prava Roma koja je počela 1971. godine.
“Ukoliko se vratimo unazad, Romi mogu biti djelimično zadovoljni da je napravljen pomak kada je u pitanju zaštita osnovnih ljudskih prava za Rome, ali ne smijemo stati na tome da smo u potpunosti riješili određene probleme Roma. Moramo i dalje raditi zajedno, kako institucije tako i romski nevladin sektor, da rješavamo određene problem”, istakao je Jusić.
Jusić smatra da nije dovoljno učinjeno kada je u pitanju obrazovanje Roma ali ni na zastupljenosti Roma u zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj vlasti.
“Nažalost, Roma tu nema ili ima izuzetno malo na lokalnom nivou. Moramo raditi na tome da Romi budu zastupljeni na svim nivoima, jer su i Romi građani BiH i želimo da imamo ista prava, kao i iste obaveze”, dodao je Jusić.
Šefica Odjela za ljudska prava Misije OSCE-a u BiH Ester Garcia Fransioli je kazala da pozicija Roma ostaje jedan od ključnih prioriteta OSCE-a uopšte i Misije OSCE-a u BiH.