Javni poziv se objavljuje u okviru projekta “Smislimo, kreirajmo i usvojimo politike prema mladima“ kojeg finansira Evropska unija a implementira Institut za razvoj mladih KULT (u daljem tekstu Institut) u partnerstvu sa Regionalnom kancelarijom za saradnju mladih (RYCO), Vijećem mladih Federacije BiH, Mrežom omladinskih centara za animiranje, razvoj i trening Republike Srpske (M.O.C.A.R.T.) i Asocijacijom srednjoškolaca u BiH. Ova inicijativa je usmjerena na podršku mrežama omladinskih organizacija civilnog društva i unapređenju njihove saradnje na polju mladih, kao i EU integracijama. Jedan od ciljeva je olakšavanje i institucionalizacija saradnje između vlasti i omladinskih organizacija, s posebnim akcentom na one koje vode mlade žene i pripadnici marginaliziranih grupa.
Na tom putu će se raditi na razvijanju i usvajanju politika prema mladima te stvarati okruženje pogodno za učešće mladih i omladinskih organizacija u procesima odlučivanja. Kroz ovaj program podržat će se mreže mladih, omladinske organizacije i organizacije koje rade sa mladima kako bi bili osnaženi za bolje upravljanje projektima i aktivnostima te učešće u odlučivanju.
Pozivaju se nevladine organizacije registrirane na bilo kojem nivou u Bosni i Hercegovini da dostave svoje prijedloge inicijativa u okviru ovog javnog poziva za dodjelu bespovratnih sredstava za podršku projektima omladinskih organizacija i organizacija koje rade sa mladima u BiH. Krajnji korisnici su mladi ljudi, s naglaskom na djevojke i marginalizirane mlade, koji će učestvovati na događajima koji će se organizirati diljem BiH, kao i aktivisti koji će biti osnaženi i djelovati u svojoj lokalnoj zajednici.
Lokalna građanska inicijativa je akcija, aktivnost građana usmjerena na poboljšanje stanja u lokalnoj zajednici i društvu u kojem žive. U građanske aktivnosti mogu se uključiti svi građani pojedinačno ili zajednički, a sve sa ciljem ukazivanja na konkretne probleme, rješavanje problema ili odgovaranja na potrebu koja postoji u njihovoj zajednici.
Zagovaranje je fundamentalni i dugotrajni proces u demokratskom društvu kojim se nastoji utjecati na donositelje odluka da promjene sadržaj političkih odluka, a radi ostvarenja opće-društvenih ciljeva i prava, poboljšanja kvalitete života kompletnog društva ili specifičnih društvenih grupa. U tom procesu, zagovornici koriste različite strategije poput lobiranja, aktivizma, inicijativa, kampanja javnog mnijenja, pisanja dopisa i održavanja sastanaka s donositeljima odluka. Zagovaranje je korištenje formalnog procesa koji donosi „službenu promjenu“ koja je dugotrajnija; stoga je bitno dobro upoznati proces donošenja odluka na koji se želi utjecati.
Javni poziv se provodi kroz dva LOT-a:
- LOT I – LOKALNE INICIJATIVE ZA UMREŽAVANJE I PARTNERSTVA
- LOT II – ZAGOVARAČKE LOKALNE INCIJATIVE
LOT I – LOKALNE INICIJATIVE ZA UMREŽAVANJE I PARTNERSTVA
Ova komponenta nastoji podržati omladinske organizacije i organizacije koje rade sa mladima u cilju osnaživanja međusobne saradnje i sinergije kako bi se adresirali zajednički problemi i potrebe mladih. Također, okupljanjem različitih organizacija, inicijative će stvoriti čvrstu mrežu koja može zagovarati i provoditi rješenja za pitanja mladih u lokalnim zajednicama.
Iznos granta: do 1.955.00 KM po inicijativi.
Kroz ovu komponentu bit će podržano 20 lokalnih inicijativa.
Eliminatorni kriteriji za provedbu inicijative:
- aplikant mora biti omladinska organizacija, organizacija koja radi sa mladima registrirana u Bosni i Hercegovini;
- važeće Rješenje o registraciji, te uvjerenje o poreskoj registraciji (ID broj);
- potpune i tačne kontaktne podatke odgovorne najmanje tri člana neformalne grupe – ukoliko se prijavljuje neformalna grupa;
- maksimalan iznos traženih sredstava ne prelazi 1.955,00 KM;
- aplikant je dostavio budžet projekta na obrascu OBR-GRB;
- aplikant je dostavio popunjen obrazac okolišna provjera/lista za provjeru usklađenosti projektnih aktivnosti sa zahtjevima u vezi sa zaštitom životne sredine.
- inicijativa mora uključiti najmanje 2 partnera (omladinska organizacija, organizacija koja radi sa mladima ili neformalnu grupu mladih).
- sve predložene aktivnosti moraju biti provedene na teritoriji Bosne i Hercegovine;
- sve predložene aktivnosti se moraju provesti najkasnije do 15.4.2025. godine;
- svrha inicijative mora biti usmjerena na rješavanje problema i potreba mladih u zajednici;
- dozvoljena je kupovina oprema koja je kupljena po nabavnoj cijeni do 299,99 KM;
- dostavljena je sva dokumentacija koja je u pozivu navedena kao obavezna.
Pored navedenih kriterija (bodovni kriteriji):
- poželjno je da organizaciju/neformalnu grupu vodi djevojka ili pripadnik marginalizirane grupe mladih;
- predložena inicijativa može biti priprema za osnivanje novih omladinskih organizacija;
- poželjno je da predložena inicijativa ima i zagovarački aspekt.
LOT II – ZAGOVARAČKE LOKALNE INCIJATIVE
Ova komponenta nastoji unaprijediti provedbu mehanizama propisanih zakonima o mladima u BiH (Zakon o mladima FBiH, Zakon o omladinskom organiziranju RS, Zakon o mladima Brčko distrikta BiH) te snažnije uključiti mlade u procese donošenja odluka.
Iznos granta: do 2.151,41 KM po inicijativi.
Kroz ovu komponentu će biti podržana 1 lokalna inicijativa.
Eliminatorni kriteriji za provedbu inicijative:
- aplikant mora biti omladinska organizacija ili koja radi sa mladima registrirana u Bosni i Hercegovini;
- važeće Rješenje o registraciji, te uvjerenje o poreskoj registraciji (ID broj);
- maksimalan iznos traženih sredstava ne prelazi 2.151,41 KM;
- aplikant je dostavio budžet projekta na obrascu OBR-GRB;
- aplikant je dostavio popunjen obrazac okolišna provjera/lista za provjeru usklađenosti projektnih aktivnosti sa zahtjevima u vezi sa zaštitom životne sredine.
- sve predložene aktivnosti moraju biti provedene na teritoriji Bosne i Hercegovine;
- sve predložene aktivnosti se moraju provesti najkasnije do 15.4.2025. godine;
- predložena inicijativa mora sadržavati zagovaračke aktivnosti;
- dozvoljena je kupovina oprema koja je kupljena po nabavnoj cijeni do 299,99 KM;
- dostavljena je sva dokumentacija koja je u pozivu navedena kao obavezna.
Pored navedenih kriterija (bodovni kriteriji):
- poželjno je da organizaciju vodi djevojka ili pripadnik marginalizirane grupe mladih;
- predložena inicijativa može biti uspostavljanje i provedba mehanizama propisanih zakonima o mladima;
- predložena inicijativa može imati aktivnosti kojima se mladi uključuju u procese odlučivanja;
- predložena inicijativa može biti uspostavljanje, razvoj i unaprjeđenje institucionalnih mehanizama usmjerenih ka boljem položaju mladih.
Tehničke informacije
Tehničke informacije kao i svi obavezni obrasci (ID broj, Rješenje o registraciji, obrazac budžeta projekta OBR-GRB, obrazac okolišna provjera/lista) dostupni su na online platformi za upravljanje grantovima na linku: Obrasci za Javni poziv.
Važni datumi za apliciranje:
- Rok za predaju inicijativa je 20.12.2024. godine do 23.59 sati. Aplikacije i tražena dokumentacija moraju biti napisane na jednom od službenih jezika i pisama BiH. Aplikacije moraju biti popunjene elektronski.
- Inicijative podržane kroz ovaj javni poziv mogu trajati najduže 4 mjeseca, a zadnji dan provedbe projekta može biti 15.4.2024. g.
- Rok za predaju završnih narativnih i finansijskih izvještaja je 15.5.2025. godine.
KAKO SE PRIJAVITI?
Prijedlog inicijative dostavlja se isključivo u elektronskoj formi dostupnoj na linku: Pristupni link za prijavni obrazac najkasnije do 20.12.2024. godine do 23.59 sati.
Kako bismo odgovorili na sva pitanja organiziramo online informativnu sesiju 15.10.2024. u 12.00 sati. Za informativnu sesiju se možete registrirati putem ZOOM LINK najkasnije dan prije održavanja sesije.
Dodatne informacije o uslovima za apliciranje za grantove i Javnom pozivu možeš dobiti i putem maila nedimka.becirovic@mladi.org (subject/predmet: UPIT O JAVNOM POZIVU – LOT 1/2) ili broja telefona 033 778 765.
Nepotpune aplikacije, aplikacije koje ne budu dostavljene na navedeni način, kao i aplikacije na neodgovarajućim obrascima neće biti uzete u razmatranje. Obavijesti o statusu aplikacije komunicirat će se prema aplikantima putem email adrese navedene u prijavnom obrascu.
EVALUACIJA PRISTIGLIH PRIJEDLOGA
Nakon što komisija ocijeni pristigle prijedloge, svi aplikanti će biti informirani o ishodu procjene prijedloga inicijative. Aplikanti čiji prijedlozi inicijative budu pozitivno ocijenjeni ulaze u fazu pregovora o dodjeli granta.
U fazi pregovora komisija i aplikant će usaglasiti prijedlog inicijative, naročito dijelove koji se odnose na isporuke, monitoring i evaluaciju inicijative. Komisija ima pravo tražiti dodatna pojašnjenja i dokumente uz prijedlog inicijative i podržati razvoj predloženih mjera i aktivnosti.
Obavijest o pozitivnoj ocjeni projektnog prijedloga ne znači nužno da će doći do potpisivanja ugovora niti da će inicijativa biti finansirana. Potpisivanjem ugovora o dodjeli granta uređuju se međusobni odnosi saradnje te prava i obaveze obje ugovorne strane.
Institut se obavezuje da će sve prikupljene podatke i dokumentaciju dostavljenu u okviru apliciranja na Javni poziv koristiti isključivo za obradu granta.
Cijeli dokument dostupan je OVDJE.
NAPOMENA: Izrazi koji su radi preglednosti dati u jednom gramatičkom rodu u dokumentu bez diskriminacije se odnose jednako na osobe svih rodova.
Izvor: mladi.org