Prema Indeksu percepcije korupcije za 2023. godinu, Bosna i Hercegovina ima ocjenu 35, što je za jednu više nego prošle godine ali, uprkos ovom rastu, nazaduje u odnosu na prethodne godine. Ovom ocjenom BiH je na 108. mjestu od ukupno 180 zemalja u kojima je vršeno mjerenje i druga je najlošije pozicionirana zemlja u Evropi kada je u pitanju stanje korupcije, pokazuje posljednje istraživanje Transparency Internationala. Jedina lošija zemlja u Evropi je Rusija.
Brojna istraživanja u našoj zemlji pokazuju da se kao sredstvo za podmićivanje sve češće koristi seks umjesto novca, te da je seksualna korupcija ukorijenjena u gotovo svim sferama društva, ali i u državnim institucijama, ministarstvima, pravosuđu, policiji…
Seksualna korupcija je tema za koju skoro svi znaju da postoji, ali se o njoj veoma malo govori. Kako bi prekinuli tu šutnju, Helsinški parlament građana Banja Luka je, uz podršku Centra civilnih inicijativa i USAID-a, još prošle godine pokrenuo projekat “Građani/ke u borbi protiv tihe korupcije” u okviru kojeg i kampanju “Seksualna iznuda je korupcija. Prekinimo ćutanje!”, a tokom svojih analiza zakona i strategija, koji se odnose na korupciju su dali i preporuke u kojim članovima / odredbama se može integrisati pojam “seksualna iznuda” kao koruptivna radnja.
Naime, seksualna iznuda (sextortion) je spoj seksualnog uznemiravanja i korupcije – zloupotrebe povjerene vlasti, moći, autoriteta, radi dobijanja seksualne koristi. Seksualna iznuda kao rodno određeni oblik korupcije još uvijek nije formalno – pravno prepoznat u zakonima u BiH ( ni na nivou BiH, ni u zakonima u RS i FBiH) niti u antikoruptivnim strategijama. Najčešće je usmjerena ka ženama, a tipičan primjer takve korupcije se nalazi u institucijama i firmama, u kojima lica koja imaju moć odlučivanja o poziciji drugih zaposlenih lica, kao protuuslugu za napredovanja u službi i poslu (zasluženo ili nezasluženo) traže vršenje seksualnih usluga.
Više na: Inforadar.ba