Pod utjecajem COVID-19 mnoge kompanije a i društvene aktivnosti su se iz realnog prebacile u virtuelni svijet. Online sastanci su sjajan način za povezivanje, obavljanje posla ali i pružanje prijeko potrebnog osjećaja rutine i sigurnosti.
Tehnologiju za online sastanke nije teško savladati. Danas postoji mnoštvo opcija koje odgovaraju različitim potrebama, tako na kursevima jezika koristimo Adobe Connect, sa porodicom i prijateljima Hangouts i Skype, a za kolege tu su Zoom, WebEx, GoToMeeting, Microsoft Teams i drugi. Za većinu novonastala situacija predstavlja veliki izazov, pogotovo ako se radi o starijim osobama ili ljudima koji se u svijetu tehnike i tehnologije ne osjećaju ugodno.
Zato je u ovom vremenu najvažnije imati strpljenja i razumijevanja. Na mnogim platformama je potrebno unaprijed zadati trajanje sastanka. Kako bi sastanak bio što efektivniji mailom proslijedite prethodno uspostavljenu agendu. Prilikom slanja agende podsjetite sve na mikrofone, slušalice i kamere. To će vam na samom početku skratiti minimalno 10 minuta problema sa tehnikom. Međutim, imajte na umu da bi i pored toga poteškoća svakako moglo biti kao i potreba za small talkom. Za vrijeme izolacije i stresnih situacija ljudi imaju izraženiju potrebu za komunikacijom, što je sasvim prirodno, normalno i razumljivo. Stoga isplanirajte desetak minuta i za to.
Za vrijeme sastanka, ukoliko ne govorite, pokušajte pauzirati ili ugasiti svoj mikrofon, kako bi svima bilo ugodnije. Kada dođe red na Vas pokušajte gledati u kameru, tada sagovornici imaju osjećaj da razgovarate upravo s njima. Svakako se pogotovo za poslovni sastanak prikladno obucite i imajte uvijek profesionalan odnos na umu.
Također budite svjesni svog okruženja. Prije nego što upalite kameru razmislite o tome da li se vidite. Tokom dana je idealno sjesti pored prozora, to će dati vašem licu odraz svježine. Ukoliko želite zadržati privatnost, neke platforme (npr. Zoom) nude opciju zamagljene pozadine ili dodavanja slika. Upamtite da ste na kameri čak i ako ne govorite. Vaše reakcije na sve izrečeno se jasno vide, a ponekad se mogu i snimiti.
Ako imate želju da isprobate sve ovo u profesionalnom okruženju, posjetite Facebook stranicu kluba Toastmasters Sarajevo. Klub javnog govorništva Toastmasters Sarajevo održava online sastanke i svi kojima je potrebno virtuelno igralište prije neke značajne prezentacije su dobrodošli da sudjeluju na idućem sastanku 22. aprila 2020 u 18 sati. Platforma koja se koristi je Zoom, a link za sastanak će biti objavljen na Facebook i Linkedin stranici.
Selma Fetić
Predsjednica kluba Toastmasters Sarajevo.