(Foto: Pixabay / SoFuego)
Plodovi mini meksičkog krastavca ili kjukamelona (Melothria scabra) izgledaju poput malih lubenica. Pripada porodici Cucurbitaceae. Vodi porijeklo iz Centralne Amerike i Meksika. To je tropska, višegodišnja vrsta, ali je kod nas jednogodišnja. Lako se uzgaja, a ima zahtjeve kao i krastavac. Ako se bavite uzgojem i prodajom povrća, njime možete upotpuniti svoju ponudu.
Plodovi mogu da se jedu svježi, u salatama, salsama, dodaju koktelima, da se termički obrađuju i kisjele. Bogati su vitaminima i antioksidansima, a po ukusu podsjećaju na kombinaciju krastavca i limete. Konzumiraju se dok su zeleni, kao i krastavci. Zreli plodovi nisu za jelo.
Glavna vreža dostiže dužinu do 2,5 m. Samooplodna je vrsta, na istoj biljci se formiraju ženski i muški cvjetovi. Ženski se pojavljuju malo ranije u odnosu na muške. Oprašivanje se obavlja pomoću oprašivača i vjetra. Plodovi se formiraju od jula do kraja septembra. U frižideru se čuvaju nekoliko dana.
Sjetva i njega
Sjetva ovog povrća može da se obavlja direktno ili se uzgajaju presadnice. Agrotehnika je kao kod krastavca.
Najsigurniji način uzgajanja je iz rasada. Sjetva se obavlja u kontejnere ili posude za krastavac, a koristi se isti supstrat. Obavite je četiri sedmice prije sadnje na stalno mjesto. Dubina sjetve je jedan centimetar. Prilikom sjetve okrenite sjemenku tupim krajem prema dolje. U plastenicima koji se griju i gdje je temperatura između 22 i 24ºC niče za 10 do 14 dana. Biljke počinju da plodonose 65 do 75 dana posle presađivanja.
Osjetljiv je na mraz i nisku temperaturu. Ako ga sijete na otvorenom, najbolje je da sačekate da prođe opasnost od mraza. Odaberite osunčano mjesto. Za dobar rast i razvoj neophodno je da bude najmanje šest sati izložen suncu. Može da toleriše blagu sjenu u poslepodnevnim satima, naročito u sušnim ljetima.
Zemljište treba biti dobro drenirano, blago kiselo. Pogoduje mu kada je bogato organskim materijama. Ako to nije slučaj, prije setve, odnosno sadnje rasada, dodajte kompost.
Pustite ga da se penje
Razmak između biljka je 30 do 40 cm. Ne zauzima prostor kao drugi pripadnici ove porodice. Za njihov uzgoj je dobro da se penju uz armaturu poput krastavca. Njihove nježne vreže su osjetljive na kontakt sa zemljom i brzo počinju da trule, posebno kada je kišna godina ili kada se kvase prilikom zalivanja.
Kako bi spriječili rast korova, održavali vlažnost zemljišta i ujednačenu temperaturu možemo malčirati okolo biljaka. Malč nam pomaže da ne oštetimo korijen, jer je veoma plitak.
Tokom vegetacije potrebno ga je zalivati. Ali, ne podnosi previše vlage u zoni korijena. U toku vegetacije se obavlja prihrana i rezidba. Glavna vreža se skraćuje kada dostigne do 2,40 cm, a bočni ogranci se skraćuju, odnosno pinciraju se vrhovi, kada dostignu dužini do 40 cm. To će podstaknuti razgranavanje, biće više cvjetova i na kraju plodova.
Od štetočina česte su lisne vaši, a pepelnica od bolesti.
Obezbijedite sopstveno sjeme
Kako bi imali sosptveno sjeme ostavite nekoliko plodova na biljci da dozru. Zreli plodovi se uberu, presječete ih na pola i izvadite pulpu sa sjemenkama. Isperite sjeme od pulpe i ostavite jedan do dva dana potopljene u vodi. Sve isplivale sjemenke bacite, jer su šture, neće klijati. Preostalo sjeme isperite, stavite u tankom sloju da se osuši. Sjeme sa starošću gubi klijavost. Čuvajte ga u papirnatim vrećicama, na suvom i tamnom mjestu.
Pošto se radi o tropskoj višegodišnjoj biljci možemo ih čuvati preko zime i na proljeće iznijeti napolje. Prije pojave mraza i hladnih dana tokom jeseni kjukamelon je potrebno unijeti u prostor koji će mu obezbijediti optimalne uslove, da je toplo. Redovno ga zalivajte.