Ekološki problemi danas, u drugoj deceniji 21. vijeka, postaju jedna od najaktuelnijih tema u naučnom, obrazovnom i medijskom prostoru, kako u svijetu tako i kod nas, pa su znanje i informisanje iz ove oblasti od izuzetnog značaja. Također, ekološki problemi su odlaganjem njihovog rješavanja doveli do ekološke krize koja nas je sve zatekla uporedo sa ekonomskom i socijalnom krizom savremenog svijeta.
Nemarno, često hazardno, iskorištavanje prirodnih resursa počelo je ugrožavati ljudsko, biljno i životinjsko stanište, te je dovelo do diskusija o potrebi konkretnih društvenih akcija kako bi se zaustavili započeti trendovi divlje kolonizacije prirodne sredine. Zbog ljudske dominacije, želje i motiva za ostvarenjem što većeg profita bez obzira na ekološke probleme i sve većeg siromaštva povezanog sa niskim nivom ekološke kulture, najveći razlog ekološke krize je nedostatak globalne svijesti o značaju životne sredine kao čovjekovog prirodnog okruženja i izvora njegove egzistencije, odnosno radnih i životnih resursa koje treba umjereno koristiti.
Ekološka svijest stanovništva će se teško razviti spontano, bez obzira na stepen ekonomskog, socijalnog i političkog razvoja društva. Ona mora da se formira, razvija i održava kroz planiranu socijalizaciju od ranih školskih dana potpomognuta različitim nastavnim i vannastavnim aktivnostima kroz osnovno i srednje obrazovanje, a da svoj eksponencijalni rast nastavi integrisana u programe visokoškolskih ustanova kroz različite studijske programe koji stavljaju u fokus ekološke probleme.
Da sve ne ostane samo na riječima o jačanju ekološke svijesti mladih, projektni tim Young Western Balkan Ambassadors of Positive Changes je u protekla dva mjeseca sa svojim pratiteljima na društvenim mrežama podijelio četiri edukativne sesije o zagađenosti plastikom, pojmu cirkularne ekonomije, mjerama Zelene agende za Zapadni Balkan i neadekvatnim potrošačkim navikama. U narednom periodu za pratitelje Facebook stranice Ambasadori pozitivnih promjena organizovaće se online kvizovi sa pitanjima iz edukativnih sesija, te će na taj način moći provjeriti koliko su naučili o posljedicama neefikasnih potrošačkih sistema.
Pravo na učešće imaju svi pratitelji Facebook i Instagram stranica Ambasadori pozitivnih promjena koji imaju od 15 do 30 godina, a koji su nastanjeni na području Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije. Pobjednik svakog nagradnog kviza osvaja vrijedan tablet. Pobjednicima će nagrada biti uručena na svečanoj ceremoniji dodjele nagrada koja će biti organizovana u decembru u Sarajevu i koja će na jednom mjestu okupiti entuzijastične mlade ambasadore pozitivnih promjena iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije.
Online kvizovi su prva od tri aktivnosti koje se realizuju u okviru projekta. Kvizovi će doprinijeti poticanju mladih da učestvuju u aktivnostima koje doprinose uvođenju prakse održive potrošnje, a i jačanju ekološke svijesti mladih.
Projekat Young Western Balkan Ambassadors of Positive Changes zajedno implementiraju Centar za energiju, okolinu i resurse – CENER 21 iz Sarajeva (Bosna i Hercegovina), Inženjeri zaštite životne sredine – EEG iz Novog Sada (Srbija) i Crnogorski centar energetske efikasnosti – CCEE iz Podgorice (Crna Gora). Zajedničku prekograničnu inicijativu mladih entuzijasta BiH, Srbije i Crne Gore prepoznao je Western Balkans Fund te finansijski podržao realizaciju projekta u trajanju od 7 mjeseci.