Sahat–kula u Sarajevu vijekovima u stopu prati hod Sunca, a mjeri mjesečevo, odnosno lunarno vrijeme.
Sahat-kula je poseban i jedan od najpreciznijih satova u svijetu. Sat koji vijekovima u stopu prati hod Sunca, a mjeri mjesečevo, odnosno lunarno vrijeme. Po tome je jedinstven u Evropi. Po lunarnom vremenu novi dan počinje u momentu astronomskog zalaska Sunca. Tada sat na kuli pokazuje 12 sati – kada po ovom kalendaru nastaje novi datum. Dvanaest sati pokazuje i kad Sunce izađe u ranu zoru.
Kako se dužina dana tokom godine skoro svakodnevno mijenja, satni mehanizam je potrebno stalno podešavati. Za taj posao je zadužen muvekit, koji vrši potrebno korigovanje brojčanika na Sahat-kuli. U prošlosti bi budući muvekti bili obučavani u posebnim opservatorijima u Istanbulu, jer je za ovaj posao bilo nužno poznavanje astronomskih vještina. Nekada je u dvorištu Begove džamije postojala je muvekithana (zgrada za osmatranje zvijezda i mjerenje tačnog lunarnog vremena), u kojoj se na osnovu preciznih mjerenja i posude s vodom određivalo tačno vrijeme namaza.
Kasnije je upotreba ovog instrumenta zamijenjena sa modernim sekstantom, koji je dozvoljavao potpuno precizno određivanje visine Sunca. U prošlom vijeku ponovo je sagrađena prostorija u kojoj se baždari/određuje vrijeme na satu. U istoj se čuvaju instrumenti kojima se mjeri visina Sunca, astrolab u obliku kvadranta, proračunat za sarajevski meridijan. Zadnjih 50 godina, pa do danas o Sahat-kuli brine porodica Zlatar, koja podučava jednog mladića da preuzme posao.
Današnji satni mehanizam nabavljen je u Londonu. Na svijetu postoje samo dva takva satna mehanizma: Big Ben u Londonu i Sahat-kula u Sarajevu. Prilikom njegove montaže gornji dio kule je dozidan i prilagođen za ugradnju i dobru vidljivost brojčanika.
Podaci govore da se Sahat-kula spominje u spisima prvi put u 17. vijeku. Iako je u pohodu princa Eugena Savojskog Sahat-kula zapaljena, ona je ponovo renovirana 1762. godine. Satni mehanizam koji je i danas na kuli su 1875. iz Londona donijeli sarajevski trgovci, 1967. godine sat je ponovo popravljen, a kazaljke i brojevi na sva četiri brojčanika su pozlaćeni.
Sarajevska sahat-kula je na osnovu odluke Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine 2006. godine proglašena državnim nacionalnim spomenikom.