Ovim putem želimo da obavijestimo javnost da su predstavnici Mreže za izgradnju mira učestvovali na sastanku koji je organizovala gradonačelnica Sarajeva, Benjamina Karić, 12.10.2023. godine u prostorijama Vijećnice a na zahtjev udruženja Mreža za izgradnju mira. Na sastanku su također prisustvovali i predstavnici Udruženje veterana odreda „Bosna“. Predstavnici udruženja Mreže za izgradnju mira su tražili sastanak u vezi sa posljednjom odlukom načelnika općine Centar, Srđana Mandića, da Gradu Sarajevo, kao investitoru, odobri pristupanje izvođenju radova spomen – obilježja bosanskim specijalcima u parku kod Druge gimnazije u Sarajevu, odnosno tražili su konačnu odluku o idejnom rješenju spomenutog spomenika.
S obzirom da u odluci nije bilo jasno navedeno o kojem idejnom rješenju je riječ, predstavnici Mreže za izgradnju mira su, kao što su to radili i do sada, na otvoren i transparentan način imali namjeru iskomunicirati navedenu odluku sa donosiocima odluka, u ovom slučaju Grad Sarajevo i Općina Centar, po pitanju navedenog spomenika. Tokom održanog sastanka, predstavnici_e Mreže obaviješteni su da je prvobitno idejno rješenje i konačno, to jeste da će tenk u njegovoj izvornoj veličini biti postavljen kod Druge gimnazije u Sarajevu. Tokom sastanka predstavnici Mreže za igradnju mira su još jednom izrazili žaljene zbog ove odluke i žaljenje da njihovi stavovi nisu bili uključeni u finalnu odluku. Mreža za izgradnju mira izražava svoje nezadovoljstvo jer nije bila adekvatno uključena u proces donošenja pomenute odluke. Naime, Mreža za izgradnju mira je već od 2017. godine reagovala na idejno rješenje spomenika koji nije u skladu sa savremenim procesima memorijalizacije i kulture sjećanja, i što takvi spomenici unose militarističke simbole u javne prostore tamo gdje ne pripadaju, u ovom konkretnom slučaju pored škole.
Mreža za izgradnju mira je, pored javne i transparentne reakcije iz 2017. godine, u svrhu uključivanja kako svojih članica, tako i uključivanja javnostiu dijalog o izgledu spomenika, održala sastanak sa gradonačelnicom 2022. godine. Nažalost, sada možemo zaključiti da preporuke koje je Mreža na tom sastanku predstavila, nisu prihvaćene. Također smo tokom 2017. godine imali prilike izložiti naše stavove i veteranima Specijalnog odreda Bosna, koji su pokretači inicijative za podizanje spomenika i tom prilikom smo podržali njihovu inicijativu, ali smo jasno istakli neslaganje sa izgledom spomenika. Nažalost ni predstavnici pomenutog udruženja nisu uvažili naše rekacije i komentare.
Još jednom želimo da napomenemo: Mi, kao predstavnice i predstavnici Mreže za izgradnju mira, ni na koji način ne želimo osporiti izgradnju spomenika bosanskim specijalcima. Smatramo da specijalci koji su odbranili grad, a neki od njih dali ono najvrijednije, svoje živote za taj cilj, opravdano traže izgradnju ovog spomenika, ali da on treba da bude u skladu sa porukama mira i standardima savremene memorijalizacije.
Ono što smatramo apsolutno neprihvatljivim je izgled spomenika, prema kojem grupa specijalaca stoji na uništenom neprijateljskom tenku u njegovoj izvornoj veličini, koji ne nosi poruku mira niti bolje budućnosti, a o narušavanju estetike javnog prostoru nije potrebno ni govoriti. Smatramo da militantni izgled spomenika nije pravo rješenje.
Pozivamo još jednom da se preispita odluka u vezi sa izgledom samog spomenika, i da pri tome konsultujete ugledne stručnjakinje i stručnjake, naučne i javne djelatnike iz predmetne oblasti, kao i javno mnijenje. Ako se spomenik u obliku tenka i treba postaviti, njegovo mjesto bi trebalo biti pored drugih sličnih oruđa, iza Historijskog muzeja, ali drugačiji spomenik, druge naravi, simbolički može mnogo bolje pokazati bosanske specijalce i njihovu borbu za slobodu.
Mreža za izgradnju mira, koalicija koja okuplja više od 250 članica, mirovnih organizacija, obrazovnih institucije, eko organizacija, fondacija, međunarodne organizacije, međureligijske organizacije, medijske organizacije, organizacije koje baštine kulturu i umjetnost, promoviraju mir, bave se političkim pitanjima, ljudskim pravima, zaštitom prava žena, Roma i Romkinja, LGBTIQ+ osoba, djece, osoba sa invaliditetom, zaštitom prava žrtava rata, organizacije volontera.
Mreža je nastala u cilju dugoročnog povećanja sposobnosti bh. društva da se na konstruktivan i nenasilan način nosi s naslijeđem naše nedavne historije, s različitostima, latentnim ili otvorenim sukobima. Čineći ove napore Mreža teži napretku kvaliteta društvenog i ekonomskog života u BiH. Međunarodna zajednica je prepoznala i podržala rad i uticaj Mreže, kao jedine održive i najuticajnije mreže u BiH.