Institut Mentis u cilju promocije dijaloških praksi i nadolazeće konferenciju u aprilu 2025 organizuje niz besplatnih webinara sa stručnjacima iz ovog polja.
Webinar “Odnosi moći u kontekstu psihijatrije u zajednici – II dio” moći ćete pratiti 19.novembra 2025. U 18h.
Na prvom sastanku u julu, Martin je predstavio rezultate istraživanja fokusiranog na razvoj psihijatrije u zajednici u Češkoj. Razgovarali smo o prelasku od velikih disciplinskih institucija ka manjim službama koje osnažuju i oslobađaju pojedinca, ali ne prevazilaze institucionalnu kontrolu nad osobama koje su identificirane kao mentalno oboljele/poremećene osobe. Oni samo predstavljaju drugačiju tehnologiju moći, koju društveni i politički naučnici opisuju kao vladavinu, koja instrumentalizira individualnu autonomiju kao alat za vršenje kontrole nad stanovništvom. Ovu promjenu možemo promatrati, na primjer, na način na koji politike mentalnog zdravlja usvajaju koncepte kao što su osnaživanje, humanizacija, otpornost ili oporavak. Na prvom sastanku, međutim, nismo imali dovoljno prostora da svaki učesnik podijeli svoje iskustvo moći koja se izvodi u kontekstu mentalnog zdravlja. Stoga bismo za sljedeći sastanak željeli da se manje fokusiramo na teorijske ili istraživačke podatke i stvorimo više prostora za razmjenu. Posebno nas zanima kako mi (uključujući i učesnike) odražavamo naše vlastite dominantne pozicije kao praktičari mentalnog zdravlja ili obrazovanja itd. i koje strukture moći određuju naše radne uslove, odnose na radnom mjestu itd. Željeli bismo koristiti webinar za zajednički razvoj osjetljivost na različite trenutke nelagode koje često zanemarujemo kao praktičari. I Dita i Martin su dijalozi i smatraju da je Otvoreni dijalog okvir prilično otvoren za uključivanje ove vrste refleksije iako su svjesni da to nije svojstveno pristupu.
Predavači:
Dita Henzl (ona/ona) je podružnica Udruženja Narativ u Češkoj i također dio njemačke mreže za otvoreni dijalog. Poreklom iz Slovačke, trenutno živi u Berlinu, ali ima bogato iskustvo rada u inostranstvu u različitim kulturnim i jezičkim kontekstima. Ima iskustvo u sociologiji i komparativnoj psihoterapiji. U posljednjih 15 godina istražuje svijet sistemskih, kolaborativnih i dijaloških pristupa u terapiji i drugim poljima. Trenutno radi kao terapeut u privatnoj praksi, gdje nudi i mrežne sastanke. Takođe ima čast da prati nekoliko timova u implementaciji pristupa otvorenog dijaloga u svojoj praksi.
Martin Novák (on/on) je član Udruženja Narativ u Češkoj i međunarodne mreže za dijalošku praksu. Martin je radio kao psiholog, istraživač i predavač u oblasti psihijatrije u zajednici oko 10 godina. U svom etnografskom istraživanju sprovedenom u okviru doktorskih studija sociologije pratio je razvoj psihijatrije u zajednici tokom reforme mentalnog zdravlja u Češkoj. Kao terapeut oslanja se na treninge iz daseinsanalize (oblik egzistencijalne psihoterapije) i otvorenog dijaloga. Zainteresovan je za razvijanje načina uzajamne pomoći i brige u kontekstu kolektivne borbe za socijalnu/ekološka pravda.
Vaše prijave možete slati na info@mentis.ba.