Izreka kaže da škola nije samo mjesto gdje se uče činjenice, već i prostor u kojem se oblikuju stavovi i vrijednosti. U Bosni i Hercegovini, neke škole su otišle korak dalje – postale su centri demokratske kulture, kritičkog mišljenja i aktivnog učešća u zajednici. Predvodnici ove promjene su tri škole koje su sada i resursni centri za demokratsku školsku kulturu, gdje nastavnici/e i učenici/e zajedno grade temelje inkluzivnog i participativnog obrazovanja.
Ova promjena ne ostaje unutar zidova škola – njen uticaj se širi mnogo dalje. Kao resursni centri, ove škole postaju primjeri dobre prakse, mentori drugim prosvjetnim radnicima/ama i zagovornici sistemskih promjena. Njihov rad pokazuje da obrazovanje može biti pokretač pozitivnih društvenih promjena, ne samo u učionicama, već i u cijeloj zajednici.
Za Amnu Avdić, koordinatoricu u Mješovitoj srednjoj školi u Čeliću, ovo putovanje je počelo 2021. godine sa ljetnom školom o demokratskim kompetencijama, nakon čega su uslijedile radionice o kritičkom mišljenju za učenike/ce i nastavnike/ce. „Učešće učenika u radionicama bilo je ključno koje im je dalo potrebna znanja i motivaciju za pokretanje Kluba kritičkog mišljenja u našoj školi“, objašnjava Avdić.
Ono što je počelo kao mala inicijativa, ubrzo je dobilo zamah. „U cijelom ovom procesu ključne su bile prve radionice koje su osnažile pionire našeg Kluba, oni su uspješno i sa entuzijazmom stečene spoznaje prenosili na ostale članove. Danas je već došlo do smjene generacija, ali ideje koje su pokrenule aktivnosti Kluba i dalje žive i razvijaju se“, dodala je ona.
Ova inicijativa predvođena učenicima/ama promijenila je dinamiku u školi. „Klub je postao prostor gdje učenici preuzimaju vodeću ulogu, dok ih nastavnici i škola podržavaju u njihovim aktivnostima. Upravo ta promjena uloga – gdje učenici vode, a škola ih prati – najveća je vrijednost Kluba, osiguravajući kontinuitet i razvoj ideja kroz smjene generacija“, ponosno ističe Avdić.
Ali uticaj ne ostaje samo unutar škole – nastavnici iz Čelića prenose svoje znanje i na opštinskom nivou, obučavajući kolege iz drugih škola. „Posvećeni smo razvoju vještina koje će mladim ljudima pomoći da pronađu svoj profesionalni put i na najbolji način iskoriste stečena znanja i vještine. Učešće naše škole u projektu „Kvalitetno obrazovanje za sve“ doprinosi jačanju naših kapaciteta i doprinosi ispunjenju naše misije“, zaključila je.
U Brčko distriktu, Merisa Mehić dijeli sličan osjećaj postignuća. „Principi Referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu su nam prvenstveno pomogli da uočimo koji su to elementi već prisutni u učionicama, na hodnicima, u zbornici, školskom dvorištu“, kaže Mehić. „Dalje, osvijestili smo se po pitanju najmanje razvijenih kompetencija i naše aktivnosti fokusirali na razvoj istih“, dodala je ona.
Za Mehić, uspostava njene škole kao resursnog centra za demokratsku kulturu potvrda je godina posvećenog rada. „To doživljavam kao svojevrsnu nagradu za sav rad, trud i zalaganje svih nas i naših vrijednih učenika, posebno kada je saradnja sa lokalnom zajednicom u pitanju“, ističe Mehić. „Ono što našu školu čini posebnom i prepoznatljivom jeste upravo otvorenost za saradnju i promociju pozitivnih praksi i pravih vrijednosti. Iza nas je mnogo zajedničkih radionica, razgovora, izazova, razmjena aktivnosti sa učenicima iz drugih škola, odlična saradnja s gradskom bibliotekom, galerijom, raznim udruženjima, nekoliko posjeta staračkim domovima, domu za djecu bez roditeljskog staranja…“, nabraja Mehić naglašavajući važnost učenja kroz praksu. „Dobar nastavnik/trener će na osnovu ličnih primjera iz prakse veoma jednostavno približiti drugom nastavniku samu tematiku, usmjeriti ga i ohrabriti u njegovom ili njenom radu. Smatram da je širenje pozitivne prakse i primjera dosta efektivnije i poželjnije od same teorije.“
U Kiseljaku, Martina Đukić opisuje proces usvajanja demokratske školske kulture kao duboko transformativno iskustvo. U početku su smatrali da je to previše složeno i teško ostvarivo, ali su s vremenom shvatili da su te kompetencije sastavni dio obrazovanja i da su oduvijek bile prisutne. „One su temelj obrazovanja“, kaže Đukić, dodajući da su mentorske posjete pružile podstrek za pokretanje brojnih projekata vođenih od strane učenika/ca.
Promjene su se odrazile na cijelu školsku zajednicu. „Naši učenici danas su svjesni kako kao pojedinci svojim osobnim primjerom i djelovanjem utiču na zajednicu u kojoj žive i uče, te su osnaženi da kroz školu djeluju na nivou razrednih zajednica, nizom projekata i aktivnosti, na školskom nivou ali i na lokalnom i državnom nivou“, istakla je Đukić. Prema njenim riječima, postali su aktivni članovi/ce društva, kritički posmatrajući svijet oko sebe i tražeći nova rješenja, umjesto da budu samo posmatrači.
„Ako me danas pitate da vam kažem nešto o ljudima koji sa mnom rade, o svojoj školi i našim đacima i najvećoj promjeni, rekla bih vam da je to zajednica koja danas zna koje kompetencije i vrijednosti promovira i živi i koja je danas potpuno svjesna s koliko truda, ljubavi i entuzijazma iste prenosi svojim đacima i cijeloj našoj zajednici. Rekla bih vam da je to sigurno mjesto na kom borave, uče, razvijaju se i žive divni ljudi koji vjeruju da sve škole mogu biti poput ove“, zaključila je Đukić.
Avdić, Mehić i Đukić sada prolaze obuku za trenere/ice Referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu, kako bi svoje znanje prenijele nastavnicima/ama širom zemlje. U međuvremenu se nadaju da će nadležne institucije prepoznati značaj ove obuke i integrisati je u zvanične programe stručnog usavršavanja nastavnika, osiguravajući njen dugoročni opstanak. „Već imamo naznake da su Tuzlanski kanton i Brčko distrikt spremni podržati i pilotirati ovu inicijativu,“ navodi Avdić. „Konačni cilj je da obrazovne vlasti širom Bosne i Hercegovine prepoznaju i institucionalizuju ove prakse“, dodala je ona.
Kroz svoju predanost i trud, ove nastavnice ne samo da transformišu vlastite škole, već i otvaraju put ka demokratskijem i inkluzivnijem obrazovnom sistemu. Lekcije koje njihovi učenici/e nose sa sobom oblikovat će zajednice budućnosti, dokazujući da prava promjena počinje u učionici.
Projekat „Kvalitetno obrazovanje za sve“ je dio zajedničkog programa Evropske unije i Vijeća Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku“.
Horizontal Facility III
The joint European Union and Council of Europe programme “Horizontal Facility for the Western Balkans and Türkiye” (Horizontal Facility III) is a co-operation initiative, running from 2023 until 2026.
The programme covers actions in Albania, Bosnia and Herzegovina, Kosovo*, Montenegro, North Macedonia, Serbia and Türkiye. It enables the Beneficiaries to meet their reform agendas in the fields of human rights, rule of law and democracy and to comply with European standards, which is also a priority for the EU enlargement process.
The third phase of the programme is worth €41 million (85% funded by the European Union, 15% by the Council of Europe).
*Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa, i u skladu je sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o Deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
pjp-eu.coe.int