Stavljajući pred učenike različite forme zadataka, oni se osposobljavaju da na jasan i osmišljen način prezentuju svoje misli,ideje i činjenice do kojih su došli učenjem i samostalnim razmišljanjem.
- Šta je STEAM i kojih su pet glavnih razloga zašto je STEAM važan za edukaciju budućnosti, ali i sadašnjosti?
STEAM pristup obrazovanju znači poučavanje i učenje u oblasti prirodnih nauka, tehnologije, inženjerstva, umjetnosti i matematike. STEAM edukacije uključuje sve obrazovne aktivnosti tokom svih razvojnih perioda, u formalnom, ali i neformalnom smislu (aktivnosti unutar škole, kao i izvan nje). STEAM je način poučavanja baziran na interdisciplinarnom pristupu koji je u uskoj vezi sa situacijama i problemima iz svakodnevnog života. Osnovna ideja STEAM pristupa je da se, umjesto fokusa na zasebne, odvojene discipline poučavanje različitih predmeta koordinira, i ukoliko je moguće, integriše na osnovu poveznica baziranih na praktičnim primjenama. Umjesto da predaje pet disciplina kao zasebne i diskretne predmete, STEAM ih integriše u kohezivnu paradigmu učenja zasnovanu na aplikacijama iz stvarnog svijeta. STEAM podstiče diskusiju i rješavanje problema među učenicima razvijajući praktične vještine i uvažavanje saradnje. Kvaliteta izvođenja nastavnog procesa ovisi o nastavnim kompetencijama iz pedagogije, psihologije, didaktike i nastavnih metoda (PPDM).
Sve ovo su argumenti koji ukazuju na važnost STEAM pristupa u podučavanju u cilju poboljšanja kvaliteta obrazovanja.
- Šta STEAM znači za obrazovni proces, ali i za same škole, učenike i nastavnike? Što su po Vama koraci koji bi se trebali učiniti da se dođe do kvantnog skoka u kvaliteti znanja u obrazovnom sustavu i društvu općenito?
Za obrazovni proces, ali i za same škole, učenike i nastavnike STEAM znači unapređenje odgojno-obrazovnog procesa. Učenici na ovaj način zasigurno jednostavnije usvajaju znanja, dok za nastavnike zasigurno predstavlja još zahtjevniji pristup radu, počevši od pripreme do realizacije aktivnosti. Učenici i njihove aktivnosti su u fokusu. Stavljajući pred učenike različite forme zadataka, oni se osposobljavaju da na jasan i osmišljen način prezentuju svoje misli,ideje i činjenice do kojih su došli. Ovaj pristup učenicima pruža mogućnost da samostalno, u paru ili grupi primjene usvojeno znanje kroz korištenje različitih grafičkih organizatora ili na neki drugi način. Kroz čitav proces učenja nastavnik omogućava učenicima dokazivanje znanja na različite načine kako bi shvatili svrhu učenja i mogućnost primjene u svakodnevnim situacijama. Škole će primjenom STEAM pristupa zasigurno imati bolje rezultate rada, jačanjem kompetencija nastavnika za prijenos znanja i vještina, a samim tim i uspostave profesionalne zajednice unutar i izvan škole.
Mnogo je koraka koje je potrebno poduzeti da bi došlo do kvantnog skoka u kvaliteti znanja u obrazovnom sistemu i društvu općenito, a STEAM pristup obrazovanju je svakako jedan od elementa koji doprinosi poboljšanju.
- Kako izgleda jedan STEAM čas?
STEAM čas u fokus stavlja učenike koji na kreativan i istraživački način vođeni od strane nastavnika usvajaju nova znanja. Za učenike je ovo interesantan način usvajanja novih znanja koji zahtjeva konstantnu aktivnost kako bi se došlo do rezultata. Nastavnik vodi učenike kroz aktivnosti.
- Zašto nam STEAM edukacija djece i mladih treba ostati prioritet i kako ih što bolje pripremiti za usvajanje novih vještina?
STEAM edukacija djece i mladih treba bi trebala biti prioritet zato što kroz STEAM pristup nastavnici imaju dovoljno prostora i fleksibilnosti pri radu s nadarenim ili s učenicima s poteškoćama u razvoju. Kroz organizaciju nastavnih aktivnosti potrebno je krenuti od ishoda učenja koji će odrediti tok aktivnosti. Prilagođen pristup poučavanja, koji za polazište ima ishode učenja, omogućuje i primjenu inkluzije u nastavi, gdje se nastavne aktivnosti organizuju u skladu s potrebama učenika. Kako bi se mladi pripremili kroz obrazovni sistem za aktivne i produktivne članove društva potrebno je da se već u najranijem uzrastu razvijaju vještine koje će ih oblikovati i pripremiti da žive u skladu sa zahtjevima savremenog svijeta koji se ubrzano mijenja i zahtjeva stalno prilagođavanje, educiranje itd.
- Kako zainteresovati mlade u Bosni i Hercegovini za STEAM?
Smatram da su mladi u Bosni i Hercegovini zainteresovani za STEAM.
- Jeste li imali uzor koji je uticao na vašu odluku da se bavite STEAM-om?
Nisam imala uzor koji je uticao na to da se bavim STEAM-om. U realizaciju Projekta općeg obrazovanja – TABLA uključena sam od samog početka od isporuke stavki planiranih projektom, opremanja kabineta, sudjelovanja na webinarima, obuke Bazične pomagačke vještine za facilitiranje grupa podrške i realizacije sastanaka Grupe podrške, primjene STEAM pristupa u nastavnom procesu itd. Cjelokupan projekat je dobro osmišljen, te daje mogućnost poboljšanja efikasnosti obrazovanja. Ovakav vid pripreme za nastavni proces za početak zasigurno stvara dodatni posao za nastavnike, ali dugoročno gledano primjena STEAM pristupa bi mogla doprinijeti unapređenju odgojno obrazovnog procesa.
- Šta je najsmješnije ili najupečatljivije šta vam se dogodilo otkako se bavite STEAM-om?
Tokom realizacije aktivnosti Projekta općeg obrazovanja – TABLA posebno bih se osvrnula na edukaciju i realizaciju sastanaka u sklopu Grupe podrške. Mogu sa istaknem da je saradnja i podrška od strane koordinatora Dine Ahmetspahić i edukatora Miroslave Marjanović zaista za svaku pohvalu, te da su konkretno meni bile na usluzi u svakom momentu. Realizacija sastanaka Grupe podrške bilo je osvježenje, relaksacija, motivacija za nastavnike-učesnike na ovim sastancima.
Tokom edukacije za nastavnike kada je u pitanju primjena STEAM/4k pristupa i principa u nastavnim, vannastavnim i projektnim aktivnostima reakcije nastavnika su bile različite. Jedinstveni su kada je u pitanju priprema za ovaj model rada te navode da je proces zahtjevan, ali zasigurno kvalitetan. Za učenike je ovaj način rada motivirajući.
- Da možete dati neki savjet sebi u mlađem uzrastu, šta biste rekli?
Tokom svog školovanja trudila sam se naučiti što više. Smatram da profesionalno obavljam svoj posao i cilj mi je svakako i u budućnosti raditi na profesionalno usavršavanju koji je neophodan za svakog sudionika odgojno-obrazovnog procesa ako želimo sudjelovati u poboljšanju efikasnosti obrazovnog sistema Bosne i Hercegovine.